24. 9. 2019 - Orienteering Unlimited 2019

Po třech letech příprav se rakouskému klubu HSV Orientierungslauf Wiener Neustadt podařilo za spolupráce s naším oddílem zorganizovat jedinečné závody v prostoru mezi Schlagem na rakouské straně a Staňkovem na straně české. Ke třicetiletému výročí pádu železné opony připravili stavitelé tratě tak, aby v hlavních kategoriích vedly z Rakouska, kde se nacházely starty po oba dny, do Čech a zpět.

Pro účely závodu byla připravena mapa Litschau, vzniklá revizí rakouské mapy Langauer Forst z roku 2015 a nové mapy z roku 2018 na české straně, zahrnující území na obou stranách hranice.

Sobotní middle, jehož se zúčastnilo 600 závodníků, stavěl Gerhard Kellner a bylo to zároveň veteránské Mistrovství Rakouska na krátké trati, účastníci z českých klubů tvořili téměř 20%.

Nedělní klasika z dílny Clause Herrmanna přivítala 584 účastníků, české zastoupení opět na úrovni soboty. Nedělní závod byl opět Mistrovstvím Rakouska juniorů a veteránů v longu.

Teď tedy pár osobních postřehů z klidu domova, ale hodnotí se mi to těžko, běžel jsem kategorii Offen kurz, ostatních tratí jsem moc neviděl, zato jsem navštívil spoustu kontrol při roznášení, sbírání a oživování…

sobota: AZIMUT a VZDÁLENOST – v jednotvárných pasážích bez výraznějších terénních tvarů, kupek, vysokého borůvčí, lehké podložky svádějící k bezstarostnému běhu, zásadní věc, kdo se soustředil, nechyboval

neděle: klasika v Rakousku moc pěkná, revize starší mapy kvalitní a tvary i rozhraní porostů velmi precizní

Česká část je podle mě mnohem pestřejší, „degraduje“ jí ale množství klacků pod nohama, kdy místo toho aby se chudák závodník soustředil na mapu a okolí, pořád musí zvedat nohy a kličkovat mezi nejprůchodnější stopou, která mu nezpůsobí další újmu na koleni……

Osvědčené zázemí v okolí hasičské zbrojnice Schlag, catering vynikající, organizace i počasí bez mráčku. Kdo dorazil, nemohl litovat.

A jak si vedli členové SJH? Oddíl opět ukázal svou sílu, a kde nebyla kvalita, byla aspoň kvantita.

Uvádím pouze hodnocené celkové výsledky dvou dnů, nemálo z nás se ale zúčastnilo jen jedné z obou etap:

H16 (16) – 1. Michal Nouza

H10 (12) – 1. Antonín Beran, 2. Tadeáš Rychtárik, 4. Jakub Míchal, 7. Jáchym Rychtárik

H14 (17) – 10. Jan Pobuda, 12. Viktor Potužník

H40 (19) – 10. Arnošt Komárek, 11. Jiří Míchal, 12. Martin Potužník

H50 (42) – 22. Petr Nouza

H75 (12) – 6. Ivan Gřunděl

D16 (5) – 1. Nela Kubáková

D10 (17) – 2. Radka Komárková, 6. Marie Beranová, 10. Marie Pobudová

D12 (19) – 12. Zbyňka Komárková

D14 (21) – 2. Veronika Blažková

D35 (9) – 2. Dominika Kinštová

D40 (21) – 8. Eva Potužníková,9. Jana Beranová, 12. Markéta Blažková

Offen Lang (13) – 1. Jaroslav Kovář – gratulujeme k úspěšnému návratu!

Offen Kurz (31) – 1. Michal Pobuda, 11. Alena Nouzová, 13. Milena Kovářová

Za pomoc při zajištění českých přihlášek v ORISu bych chtěl poděkovat Arnoštovi,

Milan, Petr N., Arnošt, Jirka Míchal a Parky pomáhali s roznosem, sběrem a oživováním kontrol – pro nás trochu nezvykle organizátoři rozmístili v pátek odpoledne do terénu na obou stranách hranice všech 120 kontrol na oba dva dny závodů včetně krabiček…..

Podařilo se nám po Wiener Neustadt navázat kontakty i se Sportunion Schöckl – http://www.suso-club.at/ . A třeba se nám podaří dát dohromady nějaké soustředění v Rakousku a obecně pokračovat v budování pověsti spolehlivého partnera pro další akce v budoucnosti. Škoda, že německy se domluvím pouze já, a Potužníkovi, nebo se hlásí ještě někdo? Škoda také, že se závody z rozhodnutí soutěžní komise ČSOB nezařadily i do celostátních žebříčků ČR. Michal P.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 1. Jarda K. :

  Ahoj, reaguji na Kubovu výzvu ohledně němčiny a přidávám k dobru, že se domluvím na úrovni C1 t.j. plynule.
  Když mi někdo v češtině poradí, co říkat rád to zašprechtím 🙂 plus nabízím tlumočení/překlad.
  Závody OU byly moc pěkné, díky všem organizátorům i zúčastněným!

 2. Radim H. :

  Ahoj, snažil jsem se loni za O.U. v soutěžní komisi bojovat. Asi už se pomalu otupují argumenty proti závodům v zahraničí („ŽB je primárně pro HD14 a ti vůbec nemusejí mít cestovní doklad“, případně „při současné bezpečnostní situaci v Evropě není jisté, jestli bude přidělený závod možné uspořádat“), klíčovou se při loňském hlasování ale ukázala podmínka „žádná o-aktivita v prostoru závodu 4 roky před jeho konáním“. Myslím, že pokud tohle dokážete rakouskému partnerovi vysvětlit a při další kandidatuře dodržet, kvalita prostoru (celkem kteréhokoli ve Waldviertelu) i pořadatelská bude víc než dostatečná.

 3. Ivan :

  Michale výborně.Asi Ti to už zůstane.Udělal jsi
  kus dobré práce a spolu s jinými zajistil i dobrý průběh těchto prima závodů.Já německy dobře čtu,aber Sprechen ist für Mich zu schwer.