3. 2. 2014 - ZODM 2014

Hry VI. Zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2014 v Novém Městě na Moravě (19.-23.1.) byly naprosto skvěle zorganizovanou akcí. Vše fungovalo a navíc bylo zpříjemněno lidskou ochotou a vlídností (už od začátku např. nečekaně vstřícnými policejními hlídkami při zahájení v HB)… Organizátory neposlouchaly snad jen sněhové mraky, které ne a ne nadělit nový sníh. K původním zbytkům na tratích se tak všichni chovali jako k největší vzácnosti. Vstup na tratě byl od pondělí bohužel omezen pouze na čas závodu, bez možnosti tréninku. I na tom minimu však dokázal stavitel Petr Mareček postavit 3 tratě (sprint, krátká, štafety). Využil také ploty k postavení labyrintů. Zvláště původně neorientační lyžaři, kteří byli nejen u nás součástí týmů, měli problémy s přejížděním kontrol (měřítko map kvůli přehlednosti 1:5000 a 1:3000 !!!) a jízdou po cestách, které pro ně běžně znamenají zakázaný „protisměr“. Mnoho dětí také doplatilo na špatné ražení (v rukavicích) a diskvalifikovalo se.

Závodníky bylo v podstatě možné rozdělit na skupiny:

1. opravdoví LOBáci, děti věnující se lyžařskému OB, případně v létě OB a v zimě kromě LOBů závodící na běžkách

2. orientační běžci, kteří běžky využívají v zimní přípravě

3. lyžaři-běžkaři, občas využívající OB v letní přípravě

Mnoho dětí se s klasickým LOBem potkalo až na Olympiádě (i kvůli zrušení závodů v Abertamech).

Děti z první skupiny se většinou umísťovaly zaslouženě na prvních místech. Občas pak mezi ně pronikl někdo další – třeba jako náš Dominik Klement v middlu. Naše děti si ovšem rozhodně neudělaly žádnou ostudu. Držely se mezi nejlepšími, s výbornými lyžařskými i orientačními výkony a malými ztrátami. Zaslouží si uznání.

K jejich výkonu jednoznačně přispěla skvělá a neuvěřitelně obětavá práce Zdeňka Blably, denně několik hodin pečujícího o lyže.

Celkově orienťáci nezklamali ve své soudržnosti, dobře se spolu bavili i po závodech a tak si celý týden krásně užili.

Naši závodníci se zlepšovali každou další zkušeností a závodem. Zdá se, že původní myšlenka organizátorů rozšířit LOB mezi děti se vydařila. Sama vidím jako největší přínos zájem kluků – lyžařů o orienťák a radost (!) našich holek z běhu na lyžích (nemluvě o jejich nesrovnatelně lepší technice proti dřívějšku).

Na příští ZODM máme jistě zálohu dnešních „mladších“ pro starší kategorii a díky nadšení, které rozšířili v oddílech, také potenciální malé  orienťáky běžkaře.

Tereza Hojná

Pozn.: pár fotek lze shlédnout v příslušné fotogalerii

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

  1. Ivan :

    Díky za upřesňující informace.Jistě nás ZODM sledovalo dost.Výkony našich byly vynikající.Teď podchytit ty kluky na léto.Díky Tobě i Zdendovi za obětavou péči.