18. 1. 2015 - Nic se nemůže pokazit

Na sobotního sněhuláka bylo i díky hojné účasti našeho oddílu přihlášených 90 lidí. Na nastartování OB sezóny 2015 si rozhodně nemohli vybrat lepší příležitost. Bohužel, mapa, kterou obdrželi, byla vlivem řádění šotka poněkud prázdná. Posuďte sami (a zkuste si alespoň představit trať béčka). Pro pochopení konceptu může pomoci návod zde.

 

V realitě vypadaly tratě takhle:

B

 

A

Nejvíc si určitě lesa užilo Áčko, které jako jediné mělo kontrolu na ostrově (uprostřed vypuštěného rybníka). Závodník taky musel na trati celkem třikrát vybírat, na jakou ze dvou jam se vydá první – a to v tom lepším případě, kdy si všimne obou v políčku (D9, C6, A6).  Nečekanou překážkou pak pro některé byla neznalost popisů: leckdo věřil, že značka pro průsek značí rýhu, a tak pobíhal podél rýhy očekávaje lampiónek. Ještě že máme tyhle sněhuláky pro vzdělávací účely. Těsně před koncem závodu pak A i B očekávala skutečně zákeřná kontrola č.57 (B2). Šlo o pinpongový stůl schovaný za zídkou v oblasti plné „černých křížků“.

Nejzajímavějším problémem na trati ovšem bylo řešení postupu mezi A6 a A5. Krátká spojovací čára přetínala místní kanál La Manche, což ovšem některé borce neodradilo, aby se ji nepokusili překonat. Že se to časově vyplatilo, jasně dokazuje srovnání s obíhací variantou – obíhačkou je to o 600 metrů delší. Díky záznamu z GPS Jirky Vébra víme, že přímo to trvalo necelé 4 minuty, což je odhadem úspora 2 a půl minuty oproti obíhačce. Teoreticky by se dalo běžet ještě prostředkem okolo béčkové kontroly , ale tam je taky strašná bažina, takže to je už rovnou lepší vzít přímou variantou.

Pro zajímavost, pro postup z kontroly, co mělo béčko, je přímá varianta 162 m dlouhá a obíhací varianta 573 m dlouhá. Ivan Gřunděl i Milan Havlík rozhodně nějaký čas získali – výměnou za brodění se po pás v ledové vodě.

Celý závod Jirky Vébra (za další záznamy budeme jenom rádi):

 

Výsledky najdete zde  a taky hlavně na stránkách sněhuláka, až to Vojta zpracuje.

Na závěr nějaké otázky, na které nikdy nedostaneme odpověď:

Kdo všechno běžel přes Kanál La Manche?

Budou Tišší někdy pořádat normálního Sněhuláka, při kterém bude hezké počasí?

Kde se flákal pořadatelský pes Ája?

Vyplatil se Honzovi Flašarovi postup z 1 na 2 přes vypuštěný rybník?

Koho je červený puntíkatý šátek, který zůstal v zázemí Opatovického Mlýna? Ferdy Mravence?

Existuje někdo, kdo si během závodu nenamočil boty ve vodě?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 1. Zdravím zdejší běžce! Koukám, že závod se povedl na jedničku až na to počasí. Doufám, že jste si taky vysloužili pořádnou cenu 🙂 Pokud ne, tak mám pro vás menší tip kde by jste podle vašich představ mohli najít.

 2. Helu :

  Jak to tady tak čtu, tak se tam budu asi muset vrátit a taky prozkoumat ten dobrodružný kanál s léčivými účinky:-)…nebo alespoň k tomu kameni v C7, taky by mě zajímal:-)….nebylo na něm něco napsáno?!

  • Flaska :

   Bylo – něco jako „Calocagathia“ „Zdravý duch-zdravé tělo“ a pododobně. Mohla by to být nějaká sokolská mohyla…

   • tichym :

    To stíháš v závodním tempu ještě KPČ? Mohyla souvisi se skautským hnutím let šedesatých, možná ještě dríve. Je (bylo) to místo pravidelných setkáni. Les sám byl dříve spíš pastvina se soliterními duby, pak bažantnice s dosázenými akáty a smrcky.

    • Klimík :

     Živě si představuju bratry sokoly, kterak tam na pastvisku ve stínu dubu cvičí prostná. Vidím je všecky! Kluky sokolský 🙂

 3. Klimík :

  Já to šel pře kanál, ale ne z Doveru do Calais, nýbrž z Eastbourne do Calais. V mých vlnách šel taky Kuba. Nebyla to nejlepší varianta, ale Přeceda a Alča Nováková to šli Stejně jen to vzali ještě přes Dieppe, což je učiněné sebemrskačství. mapa kanálu: http://www.google.cz/maps/place/Lamanšský+průliv/@50.2673207,1.7667471,8z/data=!4m2!3m1!1s0x47ddb401943e13a9:0x2a0af13ef63531e0?hl=cs

  • Přeceda :

   jj, šel jsem to přes bažinu asi v tom nejužším místě, ale než jsem se odhodlal a asi tak čtyřikrát rozmyslel, tak bych to za stejný čas asi i oběhl ;-). Ale bylo to jen po kolena 🙂

 4. Flaska :

  Ještě bych měl dotaz na pořadatele, případně další třeboňské obyvatele: Nevíte přesněji, co byl zač ten pomník (kámen) ve čtverci C7?

 5. Milanh :

  Já běžel přes Kanál La Manche ze zdravotních důvodů neboť jsem hodně slyšel o léčivých schopnostech zdejšího bahna. Jestli je bahno léčivé se zatím neprojevilo,zato oblečení už jsem pral dvakrát!

 6. Flaska :

  Já jsem z 1 na 2 pres rybnik nebezel!?