1. 9. 2015 - JWOC TOUR 2015, Norsko

Ve dnech 3.-12.7. jsem se mohla, díky pozvání Jany a Martina Tichých spolu s Míšou Šrámkovou zúčastnit JWOC TOUR 2015 v norském městečku Raulandu. Během této doby jsme absolvovali pět závodů a tři túry. Závody byly v mnohém jiné, než na co jsme zvyklí u nás.

Start: koridory byly rozděleny nejen podle času, ale i podle kategorií. Popisy kontrol jsme dostali až v druhém koridoru. Mapy jsme dostávali již minutu před startem, nesměli jsme ji však studovat, pouze poskládat.

Čipy: v Norsku se neběhá s klasickým čipy, ale s tvz. emitkami. To jsou destičky, které navlíkáte na malíček a držíte v dlani. Emitku musíte vložit do stojanu pět vteřin před startem. Pokud nejste na emitku zvyklí je celkem problém při doběhu ke kontrole napasovat správně emitku do stojanu.

Kontroly: v terénu není lampion a krabička na jednom stojanu, ale i metr od sebe. V naší kategorii D13 nebyly kontroly „poschovávany“, ale byly viditelné z dálky.

Mapa: na rozhraní porostu zapomeňte, průběžný les=náš typický hustník. Cest je málo. Co zbývá? Bažinky a potoky. Bažinku poznáte: a) máte mokro v botách b) rostou na ní bílé kytky. Obojí je správně. Pokud si myslíte, že v norské mapě naleznete každou jámu a každý kámen jako u nás, tak jste vedle. Norové do map zakreslují pouze ty největší a nejvýraznější objekty. A tak vám nezbývá nic jiného, než čvachtat se ve vodě a držet se vrstevnic.

Při závodech si skvěle zopakujete angličtinu. Především slovíčka this, yes, no, „hele bridge“ a podobné výrazy.

Mezi fotografie jsem zařadila i video z posledního závodu, který se mi povedl. Na mapu už jsem si zvykla, a tak jsem skončila třetí.

Podle organizace dne jsme chodili fandit juniorům, podnikali vysokohorské túry a přečkávali nepřízeň počasí v místní škole. Norská příroda je velice krásná a i v červenci jsme si užili sněhu.

Chtěla bych moc poděkovat Janě a Martinovi že, mě vzali s sebou a umožnili mi vyzkoušet si úplně jiné závody.

Kateřina Blažková

Pozn: fotogalerie zde, video dole v komentářích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.