13. 9. 2016 - Pozdrav z Asie!

Srdečný pozdrav z Východu.

Že chapadla našeho oddílu objímají již téměř celou Evropu jsme si už tak trochu zvykli, ovšem že začnou ovlivňovat svými krouživými pohyby i orientační dění v Asii, konkrétně v Číně, ještě konkrétněji na Taiwanu, může být pro mnohé z nás, kromě trenérů a předsedy, lehké překvapení. Na průzkum mapových terénů a za sběrem zkušeností se jedna z našich stále ještě nadějí vydala do míst plných neznámé havěti, kteroužto samozřejmě nemyslím původní obyvatele, a do míst, kde stále o konečném pořadí v cíli mohou rozhodovat i rozličná usnesení patřičných částí vlády. Nevím zdali od ní bylo taktické hned první závod v tajemstvími opředené Taipei vyhrát, ale už se stalo. Krásný pohár jako vytažený z vitríny na výstavce o sportovních úspěších Mao Ce-tunga vidíte na prvním obrázku. (Pozn.: všechny obrázky lze zvětšit – a následně zase zmenšit – kliknutím myši.)

cup

Naše závodnice porazila všechny ty místní hbité malé tmavé potvůrky… prostě jako ta kočka s myší. Na druhé fotografii vidíte mapu závodního prostoru.

map
Jak vypadá parčík v Číně v reálu víme asi málokdo, a tak se podrobněji zastavíme u mapy samotné. Čína je kraj svérázný, a tak i mapa a stavba tratí má svá „špecifiká“. Povšimněte si, že – jak je místním zvykem – první kontrola je až na druhém konci mapy, co nejdále od startu. To může mít své historicko-geografické opodstatnění… Čína je země velká… rozlehlá, čínský mapař když mapu rozloží, rozmáchne se… a …  zastaví ho až okraj mapy. A máme tu jedničku, no a potom už se jen vrací zpět k cíli. Prostor mapy je dále stavařem využit poměrně standardně, koneckonců v Číně nikdy nevíte, jakému účelu či účelům má parčík sloužit. Co se týče sponzorů, není jich mnoho. Jejich důležitost ovšem přesahuje pojem slova sponzor tak jak jsme zvyklí u nás, jak se ostatně dočtete níže. Na první pohled upoutá renomovaný výrobce horolezeckého materiálu z Francie. Dělá i dobrá světla. Dobře si všimněte značky severu… ano, zdá se, že ukazuje na sever a i její umístění odpovídá zvyklostem, je tu ale jedno velké ALE. Je to výstražný červený nápis vpravo od samotného znaku. Mnozí z vás jistě už tuší. Samozřejmě o tom, kde nakonec sever bude rozhoduje zase jen ta jejich Kominterna. Co se týče názvu mapy, můžeme jen hádat. Takhle z hlavy poznávám jen čtvrtý znak zleva, je to čínský znak pro kavárnu či bistro. V Mandžuské oblasti se tímto znakem též vyjadřuje, že vám bude horko. Trochu mne znepokojuje pátý znak zprava, znamená totiž „ Cesta, jejíž cíl je ti zapovězen“. No ale naše závodnice už v cíli je, tak možná znaku změnili význam v novém vydání „Pravidel čínského pravopisu“, nebo se prostě pletu.

chip
Na třetím obrázku vidíte něco jako zbytek čipu. Je to samozřejmě čip celý, jen trochu většího, jakéhosi průmyslovějšího tvaru. Zajímavostí je ovšem výrobce čipu a zároveň také jeden, a troufám si říci z nejdůležitějších, „ sponzorů“ uvedených na mapě. Název „Chinahealth“ není náhodný a je vlastně všeříkající. Jaké všechny rozličné údaje tento hladový čip sbírá pro státem řízenou společnost se opět můžeme jen dohadovat. Možná se brzy od našeho želízka v čínské polévce dozvíme něco o ilegálním Hnutí za čistotu čínského OB (CHCCM – China Clear Check Movement), které bychom mohli podpořit uspořádáním nějakého toho populárního SOS soustředění přímo v jejich záludné politicko-mapařské scenérii.

Gratulujeme k prvnímu místu a přejme naší závodnici ať ji neuštkne had, nekousne pavouk a nepodlehne proslulé místní propagandě a nechť dále posílá šifrované zprávy na tajnou klubovou adresu a ať ji při tom nechytěj´…

Lojza
(a hádejte, kdo je ona závodnice, jejíž jméno zůstalo – pro jistotu – celý článek nevysloveno 🙂 )

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 1. Ivan :

  Tak se tam měj fajn,přežij ty tajfúny a další neevropské děje a zvyky.Moc nám budeš chybět na
  štafetách a družtev M ČR-skály v okolí N.Boru.

 2. Míša :

  Díky Lojzovi za mírně konspirační článek, který vyfantazíroval z několika mála informací na fotkách. 😀
  Tohle byl jen měšťák na zahřátí, koncem října si zaběhnu závod v lese, tak vám sem pak hodím pro zajímavost mapu s nějakým doprovodným povídáním o hledání kontrol v asijské džungli. 🙂

  • lojza :

   A s tím přijde něco jen pro otrlé o-běžce.Barevná škála slizkých plazů, pavouci všech velikostí kam oko dohlédne, skákající červi velikosti tuby zubní pasty se zuby tak ostrými, že dokážou prokousnout i evropskou prorážečku (místní používají se všitými pláty olova), houby, ktré při letmém doteku vypustí oblaka smrdutého dýmu, který lehce schová i dva postupy na middlu, drzé opice kradoucí kontroly, čvachtavé mámení v podrostu ukrytých jezírek,běžci pokrytí vyrážkami a furunkly, karanténa po doběhu atd…tak lidnatá zem a tak málo členů OB…ten úbytek je signifikantní.
   Budeme ti držet palce doufaje, že se článek objeví. 🙂

 3. Parky :

  Když se dívám na tu dlaň co drží ten pohár,tak to může být jen M.Š.Jo????
  Parky