28. 10. 2019 - Milí OB přátelé!

Vyzývám Vás všechny k zamyšlení, jak v letošním roce pojmout zimní přípravu.

Prosím každého, kdo by mohl nějakým způsobem přispět k oživení společných tréninků, ať svoje nápady a návrhy napíše zde do komentářů.

Také by bylo fajn vymyslet, jak provázat tréninky menších a větších dětí, aby nám ty malé neodcházely z oddílu, když odrostou Terčiným tréninkům.

Chtělo by to nějakého koordinátora s organizačními schopnostmi a pak několik lidí, kteří by se věnovali přípravě tréninků. Aby to nebylo jen na jednom či dvou lidech.

S předsedou jsme domluvili, že k tomu uděláme schůzku, termín a místo dá Kuba vědět.

Také prosím děti i dospělé, kteří mají o společné trénování zájem, aby se také pod článek napsali. Když tam nebude nikdo – není co řešit.

Díky. Iva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 1. sosjh :

  poslední ssojh píše Zdeněk Blažek :

  Určitě též přijdu a doplním dobré shrnutí Ivy o co nám jde.
  Má smysl pokračovat/navazovat v pondělních trénincích OB co dělala Iva pro starší mládež, když ano tak jakým způsobem by probíhali respektive kdo pomůže v trénování – je sice hezké, že se to všem líbilo, ale pravděpodobně bez pomoci nás rodičů tréninky nebudou.

 2. sosjh :

  Určitě též přijdu a doplním dobré shrnutí Ivy o co nám jde.
  Má smysl pokračovat/navazovat v pondělních trénincích OB co dělala Iva pro starší mládež, když ano tak jakým způsobem by probíhali respektive kdo pomůže v trénování – je sice hezké, že se to všem líbilo, ale pravděpodobně bez pomoci nás rodičů tréninky nebudou.

 3. Ivan. :

  Jsem už mimo,tak jen pár slov.Co bylo,bylo a je důležité co bude.Jsme velký a dobrý oddíl postavený na rodinách a to určuje vše.Každá se věnuje OB různě a s různými cíly.Od hobíků,přes lic.B,A,R,E/do dospělé repre nevidím zatím nikoho-pokud je,tak se budu rád mýlit/.Takže rodina určuje výk.růst svého člena.Nabídky výk.růstu v oddíle i mimo oddíl jsou/viz.Párky/.Námětů je zde dost a pokud se realizují,tak výborně.Díky všem,kdo pro oddíl a naše barvy makáte,není to všední věc.Ivan.

 4. Kubákovi :

  Soustředění jsou fajn, Nele se tam líbilo a plánuje i nadále některá absolvovat. Pohyb, mapové tréninky v lese, kamarádství, zábava, hry, ale o výuce mapy, o rozebírání mapových postupů apod. kor pro kategorii 16 jsou jen některá. A pak když víš, že s tím a tím dítětem rozebírá mapu tatínek, to a to dítě (řeč je o odrostlých dětech) učí mapu zase ten a ten člověk, tak tě prostě mrzí, že tvé dítě nemá takové možnosti, protože Nela už je v mapě dál než my. No a teď byla možnost se k tréninkům vyjádřit…

 5. Parky :

  Ještě jsem nenapsal jarní a podzimní Čeřínek.Tak doufám ,že všichni co stojí o mapovou přípravu jsem přihlášeni.Tři večery plné mapové teorie a mapové tréninky.Možná i noční.Co víc?

  Parky

 6. Parky :

  Asi mám právo taky něco napsat.První články z historie byly tak nějak vzpomínkové a k úsměvu.Teorie jak se to má,ví poměrně dost dospěláků.Ale kdo využil ke zlepšení mapové teorie všechny závody Vysočiny,jarní mapové soustředění na Bílé Skále,letní tábor Smrčná,Budislav,oddílem pořádané závody Interkompas !!,letní prázdninové závody po celé ČR,nové terény = nová zkušenost,kterou na mapách v okolí J.H.nenatrénuješ!!Ruku na srdce je to asi hodně o rodičích kam jsou ochotni své děti doprovodit i když mají i jiné aktivity,nebo alespoň přihlásit a poslat.Nebo nemám pravdu?Další podněty na lepší tréninky v neděli.Parky

 7. Dominika K. :

  Tento pátek i celý víkend jsem mimo JH. Co některou středu po 18.h?

 8. Iva :

  Když to nějak shrnu:
  – zájem o společné zimní trénování by asi byl(Míša B., Cyrda, Anička, Vítek, Zbynďa, Nela, Adélka, Viktor, Bizon, Kája možná někdo další + i nějací dospělí)
  – nejvíce voláte po výuce mapy
  – jste ochotní se podílet na přípravě tréninků (Marta, Vláďa, Domča, Zdeněk + třeba ještě někdo další)
  – jsme ve shodě ohledně podpory dětské party.
  Pojďme se tedy sejít a pokusíme se vytvořit nějaký rozpis zimních tréninků. Sraz v neděli 10. 11. v 18,00 v č.p.4.
  Prosím, napište do komentářů, kdo přijdete.

 9. Jelínkovi :

  Ahoj, s Vítkem jsem letos chtěla začít chodit na zimní tréninky s většími dětmi, spíše v pondělí. Také uvítáme výuku mapy, protože s tou sama nemám zkušenosti a cítím, že máme v tomto směru mezery.Sama mohu připravit nějaký běžecký trénink nebo na kole, když by byly podmínky.
  Marta Jelínková

 10. Kopencovi :

  Zdravíme,
  děti na tréninky chodily a nadále chodit chtějí i když nevíme, jak to bude dál.
  Uvítali bychom hlavně výuku mapy, kterou nejsme schopni zajistit. Individuální tréninky pod různými oddíly nevytvoří dobrou partu, která zajistí pokračování oddílu.
  Kopencovi

 11. Zdeněk :

  Po přečtení diskuze jsem došel k závěru, že najít kompetentního člověka bude velký problém. Dle mého zatím připadá v úvahu pomoc rodičů s organizací tréninků ve formě jak probíhá u dospělých najít jeden den /za nás můžeme ovšem jen v pondělí/ a vzít všechny rodiče dětí a nadšence z řad OB (Vláďo díky za návrh pomoci), kteří jsou ochotni pomoci a střídat se s organizací tréninků. Předem mít rozpis tréninků tak jak je u dospělých – může být trénink běžecký, kolo, OB teorie atd – prostě to v čem může daný člověk pomoci – trénink by byl pestrý a myslím, že když se tím bude zabývat člověk jednou za čas tak by mohl být i nápaditý.

 12. Vláďa :

  tak trochu se zpožděním jsem si pročetl všechny úvahy.Myslím, že něco životného bude obtížné vymyslet, ale určitě by to chtělo schůzku, kde bychom něco dali dohromady.Rád občas pomohu zejména s běžeckým tréninkem. Méďa asi moc ne, bude maturovat a tak škola bude asi přednější / myslím, že i pro Elišku platí totéž /.

 13. Iva :

  Souhlasím. Navrhněte někdo kdy a kde. Myslím, že by to chtělo rozhodně dříve než bude valná hromada. Tam by už mělo být jasno. A musíme oslovit ty budoucí trenéry a koordinátora. Méďa asi naše stránky nečte. Kdo další? Dobrá by byla Eliška, než se zase vrátí ke svému trénování. Možná Verča, jestli už má dostudováno. Z vetošů jsem zaznamenala, že by byli ochotní pomoci: Domča, Zdeněk, já a doufám, že i Parky. Klidně se ozvěte i další a nemusí nutně jít o dlouholeté orienťáky, běžecký trénink zvládne připravit každý. A jak tu zaznělo, chtělo by to i trochu mapové teorie. Na tu by byla nejlepší Lenka Komárků – lepší mapař v oddíle není.

 14. Jak píše uživatel „sos“, diskuze je košatá a bude nutné ji přesunout na osobní rovinu, která beztak byla v plánu. Kromě obecně přirozeného a ne zase tak škodlivého úbytku mládeže při přechodu do dorostu (mnozí se časem v nějaké formě vrátí, resp. minimálně zůstávají na hobby úrovni a i v nějaké formě přispívají k běhu oddílu) nás mnohem více trápí úbytek při přechodu z O-batolat mezi žactvo a s tím bude potřeba něco udělat, pokud chceme existovat i za 10 let ve vyšší vývojové formě než je nevelká skupinka postupně stárnoucích a vymírajících hobíků… Odpadlé žactvo se až na výjimky nikdy nevrátí (a nedoplní ani hobby dorost). S ohledem na pozici OB a další lokální faktory asi můžeme zapomenout na poloprofi řešení praktikovaná v místních triatlon, atletických, hokejových, … klubech (pokud se nepletu, všude tam je alespoň jeden člověk, který to minimálně částečně dělá pro obživu). Takže buďto najdeme nějaké řešení založené na vlastních zdrojích (a v české OB komunitě budeme spíš pravidlem než výjimkou) nebo nic a necháme věci plynout samovolným tempem…

 15. Iva :

  Tak jak to je, je to nadále neudržitelné. Máme skvěle vyřešené tréninky v lese. Loni celkem fungovaly i středeční společné výběhy. Ale to pondělí, kdy letím dřív z práce a přijde Cyrda s Míšou to fakt dál takto nejde. Chápu ty děti – já nemám čas a bohužel už ani chuť ty tréninky připravovat, aby byly zajímavé a něco těm dětem daly. Je potřeba aby se toho ujal někdo méně opotřebovaný.

 16. Kubákovi :

  Protože to prostě nejde sjednotit trénink skupiny typu „chci zlepšit svůj výkon“ se skupinou typu „chci se přátelit a hrát si“ tak, aby z toho obě skupiny profitovaly. Na soustředěních jsou děti také rozděleni do skupin dle výkonu, např. na karate se věnuje trenér talentům zvlášť. Cesta k naplnění cíle podpoříme děti ve výkonu bude určitě jiná než cesta k cíli udržíme děti v oddíle a podpoříme soudržnost mládeže.

 17. sos :

  Diskuse je košatá,ale nikam nevede! Tak to nechme jak to je a neřešme úbytek mládeže zejména při přechodu do dorostu.Kdo bude chtít být více než jenom „hobík“,tak si musí jako dosud najít cestu sám.

 18. Eva P. :

  Naše děti by ocenily společné tréninky, které by byly pestré (běh, tělocvična, případně běžky, kolo nebo bazén – a také mapa). Dětem ani nám rodičům nejde v OB o výkony (Viktora baví spíš technika, Adélku kreslení a knížky), ale o aktivní trávení volného času venku na čertstvém vzduchu. Naprosto souhlasím s Ivou, že je potřeba podporovat vytvoření party dětí, která v oddíle udrží i ty, co nejsou tak talentované nebo naopak pokukují pro profesionálnějších oddílech. Z časových důvodů bychom asi těžko zvládali tréninky jindy než ve středu.

 19. Kubákovi :

  Pokud se zde zmiňuje kategorie 14 a 16, tak konkrétně Nele chybí někdo, kdo by učil mapu. Nějak tomu vždy unikla. Na běžecké tréninky, které jsou tématem, na které minulý rok chodila, chodila moc ráda. Nevíme, zda je to proveditelné, ale spojení s atletikou byla i Nely myšlenka. Na druhou stranu běžecké tréninky si opravdu může zajistit i jinde na rozdíl od zmiňované mapové přípravy.

 20. Iva :

  Spolupráce s jinými oddíly je dobrý nápad, ale já si myslím, že je důležité podporovat vytvoření party dětí, které spolu trénují, závodí, běhají za jeden oddíl. Vždycky tam budou děti jednak talentované, ale i ty, které to dělají právě proto, že jsou rády spolu. I když jejich výkony jsou průměrné nebo i slabší. Nezapomínejte, že bez těch posledních, by nebyly ty první.

 21. Milanh :

  Sdílím tvůj názor Zdeňku,dětí z oddílu co budou chtít nebo moci pravidelně trénovat je v současné době asi málo.Nicméně bychom měli něco udělat pro ty talentované co zájem trénovat mají! Myslím si,že by stálo za to navázat spolupráci s atletikou. My také trénovali s atletama jak v Hradci tak v N.Včelnici. Minulý víkend jsem je sledoval trénovat v Městském lese-trenér a několik náctiletých holek i kluků.Myslím si,že by stálo za to navázat spolupráci a alespoň 1-2 týdně společně trénovat.Pro naše HD14 a HD16 by to byl určitě přínos.

  • Zdeněk :

   Myslím si, že talentovaní respektive i děti se sportovním duchem toto již dělají. Naše obě děti dělají triatlon. U ostatních vím, že to již také kombinují s triatlonem/atletikou popř. o tom již uvažují. Myslím si, že momentálně nám nejvíc habruje chybějící trenér (po odchodu Ivy) navazující na práci Terezy v oblasti OB.

 22. Zdeněk :

  Jsem rád, že Iva přišla s diskuzí na toto téma. Bohužel OB není tak rozšířený sport, který by naplňoval kroužky dětma, tudíž trénovat společně 3-4 týdně pod odborným vedením je momentálně v dostatečném počtu nemožné z důvodu absence dětí a i kdyby byly, tak již jsou zároveň přihlášeny do jiných kroužků, sportů – které dělají z důvodu, aby se zlepšily v běžeckých dovednostech popř. kvůli oblibě k jinému sportu. Je důležité toto si uvědomit a udělat koncept na příští roky, který začne fungovat třeba až za 2-3 roky, menší děti nebudou hledat další sporty z důvodu tréninkové absence OB. Je opravdu velká škoda, že úsilí Terezy, která dělá tréninky na vysoké úrovni s empatií, nenavazují odpovídající tréninky pro mládež. Jen pro názornost Triatlon trénuje s dětmi ve věku 10 let 4x týdně, cca 12 let 5xtýdně obdobné je to u hokeje. Další důležitý argument je ten, zda vůbec o to je zájem – měly by děti vůbec o toto zájem? Musely by se zvednout poplatky za tréninky pro rodiče – jsou ochotný rodiče to zaplatit? Aby toto fungovalo, musí se člověk, který by se o toto staral zaplatit a zároveň, aby to byl člověk, který OB rozumí – toto je však velmi náročný úkol a nemyslím si, že je to v takovém rozsahu nutné. Největší problém co cítím jako rodič je, že neexistuje trenér, který by pravidelně trénoval specifika OB (pro mládež by stačilo 1xtýdně) a když to dítě bude bavit, tak jistě rodiče dají své ratolesti pro zvýšení fyzického fondu odpovídajícím odborníkům – v JH připadají v úvahu – Atletika nebo Triatlon.

 23. Myslím, že MilanH uhodil hřebíček na hlavičku, i když nevím, zda lze socialistický systém péče o mládež plně aplikovat v dnešní době z důvodu horší dostupnosti lidských zdrojů.

  V každém případě si myslím, že kritická (s ohledem na nebezpečí opětovného vymření) je organizovaná péče o mládež ve věku [opustil Terezu] – cca 15 let. Pro tyto by bylo žádoucí mít alespoň 2 skupinově organizované tréninky týdně (ala kroužek v DDM) a pokusit se zde udržet/dozískat i nějaké mládežníky, jejichž rodiče nebudou nutně zapálení pro OB. A ano, chtělo by to zde mít alespoň jednoho koordinujícího trenéra, který bude vymýšlet hlavní náplň tréninků, s jejíž realizací (u mapového tréninku roznos/sběr kontrol, v tělocvičně vedení konkrétní aktivity apod.) pak mohou pomáhat další (O-rodiče, …). Nicméně si uvědomuju, že nalezení „koordinujícího trenéra“ nemusí být úplně nejjednodušší úkol [zde rovnou píšu, že třeba já bych se na to už časově necítil, mám-li zůstat u výroby map a též mít čas na svou obvyklou práci a další nutné aktivity].

  K zajištění trenérstva ještě jedna poznámka. Zatím velice málo k tomuto využíváme odrostlejší mládežníky. Vím, že mnoho jich odchází studovat mimo JH, ale budou i tací, kteří buď ještě neodešli (maturantům je nezřídka okolo 20)/už se vrátili (a ještě nemají žádné zásadní závazky) a přitom již neběhají na nějaké top závodní úrovni. Tuto trenérskou skupinu bych neváhal i trochu více finančně motivovat (nějaké zdroje jsou) maje na paměti to, že přivydělávat si mohou buď nějakou nekvalifikovanou prací ala mytí nádobí anebo trénováním dětí. Mnozí by možná to trénování upřednostnili a jejich velká výhoda je, že mají téměř neomezené časové možnosti (resp. mohou mít, když omezí nějaký moderní nesmysl).

  • Iva :

   Přesně. Myslela jsem na Péťu N. ml. a před chvílí jsem s ním i o tom mluvila. Smůla. Před 2 měsíci se začal věnovat skautům.
   Ještě jsem myslela na Méďu. S ním jsem nemluvila, chtěla jsem na posledním kufru, ale nebyl tam. Tak se může vyjádřit tady.

 24. Milanh :

  Díky Ivo a Honzo,že jste iniciovali toto zamyšlení nad tréninkovým procesem.Myslím si totiž,že trénink 50letých veteránů a náctiletých nemůže ty mladší moc bavit a navíc v době sprintů a krátkých tratí je nikam neposune!Když jsem byl já mladší byli dva odpovědní trenéři a to za děti do 15 let a dorost.Společně jsme trénovali 3-4 krát týdně. Každý týden byl trénink v tělocvičně(obratnost,síla,běžecká abeceda,uvolnění atd.), dva společné výběhy a jeden trénink zaměřený na rychlost (rychlost přibývala s blížící se sezonou).Dokonce jsme měli společný relax v sauně.Vždy na začátku tréninkového období a v průběhu byly fyzické testy,měli jsme 2až3 soustředění, existovaly tréninkové deníky pro analýzu kvality tréninku atd. Kvalitní příprava se projevila na výsledcích,tak nás náctileté to bavilo. Všechno tohle má ale smysl organizovat jen v případě dostatečného zájmu náctiletých chtít se bavit a zlepšovat.Důležitá je i podpora rodičů.O zapálené trenéry strach nemám.

  • Anonym :

   A já právě mám strach i o ty zapálené trenéry. Zapálená jsem byla před pár lety, teď dohořívám a už jsem téměř vyhořelá. Můžu se nabídnout pouze jako pomocná trenérka. Pokud se najde někdo, kdo by vše koordinoval a vedl, jsem ochotná několik tréninků připravit, pokud by se někdo chtěl věnovat dětem a mládeži i v tělocvičně, můžu udělat nějakou gymnastiku.

 25. Dominika K. :

  Mohu párkrát udělat hodinu posilování a kompenzačniho cvičení někde v tělocvičně.

 26. Milan D :

  Mně s Kájou se pravidelné společné zimní výběhy v pondělí a ve středu líbily. Pokud budou i tuto zimu, rádi se přidáme.

 27. sosjh :

  Ahoj,

  rád přiložím ruku k dílu, ale domnívám se že z mé strany to nebude o OB – sám nejsem schopný se v lese dobře orientovat … natož děti to učit. Mohu nabídnout tréninky kde cítím, že mohu pomoci – kolo + běh. Z důvodu prof. vedení už teď naše děti navštěvují tréninky triatlonu resp. hokeje – je pravda, že už nyní občas cítím z řad dětí malý odklon od OB k výše uvedeným sportům a je mi to velmi líto, protože OB je v mým srdci „1“

  Zdeněk

 28. Míša B. :

  Tréninky nejlépe společné kromě běhání jednou za čas bychom mohli jít například do tělocvičny na hry posilko gymnastiku nebo jezdit na kole a běžkách.